PRZEBIEG WSPÓŁPRACY
1. Pierwszy kontakt
Napisz e-mail lub zadzwoń i przekaż nam co planujesz ,jaki jest to rodzaj inwestycji czy jest to budowa nowego budynku, czy może przebudowa bądź rozbudowa istniejącego budynku?A może jest to projekt wnętrz lub potrzebujesz pomocy przy zakupie działki? Może masz jakąś mapkę lub szkic obrazujący Twoją wizję? A może masz jakieś zdjęcia zrealizowanych obiektów które Ci się spodobały? Jeśli tak, to wyślij co masz. W zależności od rodzaju inwestycji, który planujesz, prześlemy Ci zwrotnego e-mail z pytaniami dotyczącymi szczegółów inwestycji , jej zakresu , terminu realizacji projektu itp. Pytania mają na celu poznanie Twoich przyzwyczajeń i oczekiwań, pomogą Ci sprecyzować i uporządkować Twoje potrzeby. Na podstawie Twoich odpowiedzi przygotujemy (w ciągu kilku dni) indywidualną ofertę dla Ciebie z wyszczególnieniem poszczególnych składowych projektu, cenę oraz termin wykonania projektu.
2. Pierwsze spotkanie
Zapraszamy do naszego biura na spotkanie. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Na spotkaniu możemy pokazać Ci jak wygląda opracowywana przez nas dokumentacja projektowa. Omówimy poszczególne etapy projektu – koncepcję, następnie projekt architektoniczno- budowlany, projekt techniczny. Zaprezentujemy jak wygląda opracowany przez nas projekt wnętrz.Być może będziesz chciał zamówić u nas kompleksowy projekt. Na osobistym spotkaniu poznamy się wzajemnie , być może dzięki temu będzie łatwiej wybrać Ci swojego projektanta. Mamy nadzieję, że zdecydujesz się na współpracę z nami i zlecisz nam zadanie projektowe.
3. Podpisanie umowy
Jeśli oferta będzie Ci odpowiadała przygotowujemy umowę. Zanim ją podpiszesz, oczywiście jeśli sobie życzysz możemy Ci ją wysłać do wglądu i uzupełnienia Twoich danych. Będziesz mieć czas na zastanowienie się i jej przeanalizowanie. Jeśli coś Ci nie będzie pasowało zawsze możemy porozmawiać i coś zmienić.
4. Wizyta na działce
Naszą pracę nad projektowaniem obiektu rozpoczynamy od wizyty na działce. Dobre poznanie miejsca inwestycji oraz okolicy pozwoli wczuć się w odpowiedni klimat . Jeśli masz jakąś mapkę możesz nam ją wcześniej wysłać . Jeśli nie wystarczy ,że podasz nam numer ewidencyjny działki . Na miejscu wykonamy dokumentację fotograficzną, przeanalizujemy kierunki świata i związane z tym nasłonecznienie projektowanego obiektu, otoczenie działki, ukształtowanie, istniejące elementy zagospodarowania oraz zieleń. Podczas wizyty na działce jeśli masz jakąś wizję oczywiście możesz wskazać preferowaną lokalizację obiektu , tarasu czy wjazdu. Doradzimy Ci czy Twój pomysł będzie można zrealizować na działce. Jeśli nie masz żadnej wizji zaproponujemy Ci naszym zdaniem najlepsze usytuowanie obiektu dostosowane do warunków lokalizacji inwestycji oraz Twoich indywidualnych potrzeb.
5. Spotkanie przekoncepcyjne - przedstawienie marzeń , wizji i wyobrażeń
Po wizycie na działce chcielibyśmy uporządkować informacje dotyczące Państwa potrzeb, preferencji i wymagań względem projektu . Na spotkaniu przedkoncepcyjnym wypytamy o szczegóły potrzebne nam do projektowania ( jakie pomieszczenia mają znaleźć się w budynku, ich preferowane wielkości, jakie wnętrza Ci się podobają ). Poprosimy również o przesłanie kilku fotografii budynków, które się Wam szczególnie podobają czy w których chcielibyście zamieszkać. Chcielibyśmy odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy na Wasze potrzeby i zaproponować najlepsze rozwiązania projektowe. Postaramy się , aby budynek był z pomysłem zaprojektowany, odpowiednio spełniał swoją funkcję, ale jednocześnie spełniał Wasze oczekiwania i wytyczne. Pragniemy byś był zadowolony i szczęśliwy z całego procesu projektowego i z efektu końcowego.
6. Koncepcja
Na kolejnym spotkaniu przedstawimy koncepcję. Będzie ona wynikową naszego autorskiego pomysłu, wcześniejszych założeń projektowych, wytycznych projektowych a także prawa ( planu miejscowego/warunków zabudowy, prawa budowlanego, warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie itp.). Wszystkie prace projektowe, które wykonujemy podczas tworzenia koncepcji wynikają nie z przypadku. Tworzenie koncepcji jest poprzedzone wieloma szkicami, modelami 3D. Chcemy zrównoważyć funkcję zaprojektowanego budynku z ciekawą pomysłową bryłą. Zastanawiamy się nad różnymi kształtami i formą budynku w stosunku do działki .Zmieniamy jego lokalizację na działce. Zanim przedstawimy koncepcję utożsamiamy się z Inwestorem, jego potrzebami i działką.
7. Prezentacja koncepcji
Przygotowujemy prezentację koncepcji : rzuty poszczególnych kondygnacji budynku z podaniem wymiarów, powierzchni pomieszczeń i całego domu, przekrój budynku w charakterystycznym miejscu oraz model 3D. Model 3D pokazuje budynek z zewnątrz . Jeśli zlecasz nam również wnętrza robimy również projekt 3D wnętrz. Model 3D z zewnątrz pokazuje kształt budynku oraz materiały na elewacji, dachu czy tarasie. Jest on wkomponowany w działkę, istniejącą zieleń. Model 3D wnętrz pokazuje każde pomieszczenie, aranżację meblami , zabudowy meblowe na zamówienie , użyte materiały i kolorystykę ścian, podłogi, sufity. Oczywiście czasami zdarza się ,że koncepcja nie spełnia Państwa oczekiwań. Być może nie do końca zrozumieliśmy się na poprzednich spotkaniach. Czasem komunikacja zawodzi. Wtedy poprawiamy koncepcję bądź robimy ją od nowa. Chcemy ,abyście byli Państwo zadowoleni i pewni, że przedstawiona koncepcja pasuje do Państwa i do działki , jest oryginalna i wyjątkowa.
8. Akceptacja koncepcji
Akceptacja koncepcji jest bardzo ważna ,ponieważ nie rozpoczniemy wykonywania dalszej dokumentacji projektu, jeśli nie będzie zatwierdzona przez Państwa koncepcja.
9. Przygotowanie projektu budowlanego w wymaganym zakresie do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę
Projekt budowlany składa się z 3 części:
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu
2. Projekt architektoniczno-budowlanego (zawiera tylko architekturę)
3. Projekt techniczny (zawiera branże: konstrukcyjną, sanitarną , elektryczną )Do Urzędu do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę składa się 1 i 2 część projektu budowlanego (czyli projekt zagospodarowania działki oraz 3 egz. Projektu architektoniczno-budowlanego) W projekcie architektoniczno-budowlanym przedstawione są konkretne rozwiązania techniczno-materiałowe, konstrukcyjne. Zakres projektu architektoniczno-budowlanego określa Minister Rozwoju „W sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego”.
10. Przygotowanie projektu technicznego
– projekt konstrukcyjny
– projekt instalacji sanitarnej
– projekt instalacji elektrycznej
– projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (opcjonalnie)
– charakterystykę energetyczną z analizą odnawialnych źródeł
– plan BIOZ Projekt techniczny, w którym znajdują się: konstrukcja oraz instalacje nie składa się do Urzędu. Uwaga! Projekt techniczny jest częścią projektu budowlanego , ale nie jest projektem wykonawczym. Projekt techniczny nie zawiera zestawień (np. zestawienie stali, ani detali architektonicznych). Zestawienia te i detale są częścią projektów wykonawczych, które również możemy dla Państwa wykonać.
11. Projekt wykonawczy (opcja dodatkowa)
Projekt wykonawczy jest robiony wtedy, kiedy chcecie mieć Państwo opracowane wszystkie szczegóły i detale budynku. Są to rysunki szczegółowe poszczególnych rozwiązań projektowych (np. detal ukrytej rynny czy wykonanie tarasu na równi z posadzką parteru ), pokazane w większej skali, detale architektoniczne oraz wszelkie zestawienia (okien, stali, więźby dachowej ), których standardowo nie ma w projekcie budowlanym). Inwestor przekazując taki projekt Wykonawcy, ma większą pewność, że osoba ta będzie budowała budynek zgodnie ze ściśle określonymi rozwiązaniami. Wykonawca, na podstawie dokładnego rysunku wykonawczego, wykonuje detale zgodnie z projektem wykonawczym. Ma świadomość ,że będzie się od niego wymagało odpowiedniej jakości. Nawet jeśli wykonawca wykonał coś niezgodnie z rysunkiem wykonawczym, po weryfikacji możesz życzyć sobie , żeby przerobił dany element na swój koszt.
12. Projekt wnętrz
Szczegóły dotyczące projektu wnętrz omówione zostały w zakładce drugiej ” Projekty wnętrz”
13. Nadzór autorski/Doradztwo techniczne
Nie musisz się znać na budownictwie i robotach wykończeniowych. Jeśli nie czujesz się na siłach , możemy prowadzić nadzór autorski nad Twoją budową. Znamy się na sztuce budowlanej oraz pracach wykończeniowych i chętnie pomożemy. Rozwiązujemy problemy techniczne i wykonawcze, które mogą się pojawić na budowie.Zatwierdzamy poszczególne etapy budowy i roboty. Czasem wyłapujemy błędy, które należy poprawić. Zatwierdzamy bądź nie rozwiązania zamienne proponowane przez Wykonawcę. Nasze wizyty na budowie sprawiają ,że wykonawca bardziej się stara i wykonuje prace zgodnie z przekazanym projektem.
14. Dokumentacja fotograficzna
Rezultatem naszej pracy jest projekt, ale również wybudowany budynek. Staramy się wspierać Inwestora przez cały proces projektowy oraz przez całą budowę. Nawet jeśli nie zlecisz nam nadzoru autorskiego, a będziesz potrzebował naszej pomocy na budowie w cenie wykonania projektu masz nasze dwie wizyty na budowie. Zawsze przed podpisaniem umowy pytamy Cię o zgodę na wykonanie zdjęć zrealizowanego budynku, które jeśli się zgodzisz wykonujemy w dogodnym dla Ciebie terminie. Zdjęcia z dopracowanych realizacji budynków mają na celu zwiększenie wiarygodność naszej firmy.
Pierwszy kontakt
Napisz e-mail lub zadzwoń i przekaż nam co planujesz ,jaki jest to rodzaj inwestycji czy jest to budowa nowego budynku, czy może przebudowa bądź rozbudowa istniejącego budynku?A może jest to projekt wnętrz lub potrzebujesz pomocy przy zakupie działki? Może masz jakąś mapkę lub szkic obrazujący Twoją wizję? A może masz jakieś zdjęcia zrealizowanych obiektów które Ci się spodobały? Jeśli tak, to wyślij co masz. W zależności od rodzaju inwestycji, który planujesz, prześlemy Ci zwrotnego e-mail z pytaniami dotyczącymi szczegółów inwestycji , jej zakresu , terminu realizacji projektu itp. Pytania mają na celu poznanie Twoich przyzwyczajeń i oczekiwań, pomogą Ci sprecyzować i uporządkować Twoje potrzeby. Na podstawie Twoich odpowiedzi przygotujemy (w ciągu kilku dni) indywidualną ofertę dla Ciebie z wyszczególnieniem poszczególnych składowych projektu, cenę oraz termin wykonania projektu.
Pierwsze spotkanie
Zapraszamy do naszego biura na spotkanie. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Na spotkaniu możemy pokazać Ci jak wygląda opracowywana przez nas dokumentacja projektowa. Omówimy poszczególne etapy projektu – koncepcję, następnie projekt architektoniczno- budowlany, projekt techniczny. Zaprezentujemy jak wygląda opracowany przez nas projekt wnętrz.Być może będziesz chciał zamówić u nas kompleksowy projekt. Na osobistym spotkaniu poznamy się wzajemnie , być może dzięki temu będzie łatwiej wybrać Ci swojego projektanta. Mamy nadzieję, że zdecydujesz się na współpracę z nami i zlecisz nam zadanie projektowe.
Podpisanie umowy
Jeśli oferta będzie Ci odpowiadała przygotowujemy umowę. Zanim ją podpiszesz, oczywiście jeśli sobie życzysz możemy Ci ją wysłać do wglądu i uzupełnienia Twoich danych. Będziesz mieć czas na zastanowienie się i jej przeanalizowanie. Jeśli coś Ci nie będzie pasowało zawsze możemy porozmawiać i coś zmienić.
Wizyta na działce
Naszą pracę nad projektowaniem obiektu rozpoczynamy od wizyty na działce. Dobre poznanie miejsca inwestycji oraz okolicy pozwoli wczuć się w odpowiedni klimat . Jeśli masz jakąś mapkę możesz nam ją wcześniej wysłać . Jeśli nie wystarczy ,że podasz nam numer ewidencyjny działki . Na miejscu wykonamy dokumentację fotograficzną, przeanalizujemy kierunki świata i związane z tym nasłonecznienie projektowanego obiektu, otoczenie działki, ukształtowanie, istniejące elementy zagospodarowania oraz zieleń. Podczas wizyty na działce jeśli masz jakąś wizję oczywiście możesz wskazać preferowaną lokalizację obiektu , tarasu czy wjazdu. Doradzimy Ci czy Twój pomysł będzie można zrealizować na działce. Jeśli nie masz żadnej wizji zaproponujemy Ci naszym zdaniem najlepsze usytuowanie obiektu dostosowane do warunków lokalizacji inwestycji oraz Twoich indywidualnych potrzeb.
5. Spotkanie przekoncepcyjne - przedstawienie marzeń , wizji i wyobrażeń
Po wizycie na działce chcielibyśmy uporządkować informacje dotyczące Państwa potrzeb, preferencji i wymagań względem projektu . Na spotkaniu przedkoncepcyjnym wypytamy o szczegóły potrzebne nam do projektowania ( jakie pomieszczenia mają znaleźć się w budynku, ich preferowane wielkości, jakie wnętrza Ci się podobają ). Poprosimy również o przesłanie kilku fotografii budynków, które się Wam szczególnie podobają czy w których chcielibyście zamieszkać. Chcielibyśmy odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy na Wasze potrzeby i zaproponować najlepsze rozwiązania projektowe. Postaramy się , aby budynek był z pomysłem zaprojektowany, odpowiednio spełniał swoją funkcję, ale jednocześnie spełniał Wasze oczekiwania i wytyczne. Pragniemy byś był zadowolony i szczęśliwy z całego procesu projektowego i z efektu końcowego.
Koncepcja
Na kolejnym spotkaniu przedstawimy koncepcję. Będzie ona wynikową naszego autorskiego pomysłu, wcześniejszych założeń projektowych, wytycznych projektowych a także prawa ( planu miejscowego/warunków zabudowy, prawa budowlanego, warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie itp.). Wszystkie prace projektowe, które wykonujemy podczas tworzenia koncepcji wynikają nie z przypadku. Tworzenie koncepcji jest poprzedzone wieloma szkicami, modelami 3D. Chcemy zrównoważyć funkcję zaprojektowanego budynku z ciekawą pomysłową bryłą. Zastanawiamy się nad różnymi kształtami i formą budynku w stosunku do działki .Zmieniamy jego lokalizację na działce. Zanim przedstawimy koncepcję utożsamiamy się z Inwestorem, jego potrzebami i działką.
Prezentacja koncepcji
Przygotowujemy prezentację koncepcji : rzuty poszczególnych kondygnacji budynku z podaniem wymiarów, powierzchni pomieszczeń i całego domu, przekrój budynku w charakterystycznym miejscu oraz model 3D. Model 3D pokazuje budynek z zewnątrz . Jeśli zlecasz nam również wnętrza robimy również projekt 3D wnętrz. Model 3D z zewnątrz pokazuje kształt budynku oraz materiały na elewacji, dachu czy tarasie. Jest on wkomponowany w działkę, istniejącą zieleń. Model 3D wnętrz pokazuje każde pomieszczenie, aranżację meblami , zabudowy meblowe na zamówienie , użyte materiały i kolorystykę ścian, podłogi, sufity. Oczywiście czasami zdarza się ,że koncepcja nie spełnia Państwa oczekiwań. Być może nie do końca zrozumieliśmy się na poprzednich spotkaniach. Czasem komunikacja zawodzi. Wtedy poprawiamy koncepcję bądź robimy ją od nowa. Chcemy ,abyście byli Państwo zadowoleni i pewni, że przedstawiona koncepcja pasuje do Państwa i do działki , jest oryginalna i wyjątkowa.
Akceptacja koncepcji
Akceptacja koncepcji jest bardzo ważna ,ponieważ nie rozpoczniemy wykonywania dalszej dokumentacji projektu, jeśli nie będzie zatwierdzona przez Państwa koncepcja.
Przygotowanie projektu budowlanego w wymaganym zakresie do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę
W dalszym etapie następuje przygotowanie dokumentacji do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zakres i forma projektu budowlanego.
Projekt budowlany składa się z 3 części:
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu
2. Projekt architektoniczno-budowlanego (zawiera tylko architekturę)
3. Projekt techniczny (zawiera branże: konstrukcyjną, sanitarną , elektryczną )Do Urzędu do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę składa się 1 i 2 część projektu budowlanego (czyli projekt zagospodarowania działki oraz 3 egz. Projektu architektoniczno-budowlanego)
W projekcie architektoniczno-budowlanym przedstawione są konkretne rozwiązania techniczno-materiałowe, konstrukcyjne. Zakres projektu architektoniczno-budowlanego określa Minister Rozwoju "W sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego".
Przygotowanie projektu technicznego
Projekt techniczny czyli 3 część projektu budowlanego zawiera branżę: konstrukcyjną , sanitarną oraz elektryczną. Otrzymujecie Państwo od nas
– projekt konstrukcyjny
– projekt instalacji sanitarnej
– projekt instalacji elektrycznej
– projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (opcjonalnie)
– charakterystykę energetyczną z analizą odnawialnych źródeł
– plan BIOZ
Projekt techniczny, w którym znajdują się: konstrukcja oraz instalacje nie składa się do Urzędu. Uwaga! Projekt techniczny jest częścią projektu budowlanego , ale nie jest projektem wykonawczym. Projekt techniczny nie zawiera zestawień (np. zestawienie stali, ani detali architektonicznych). Zestawienia te i detale są częścią projektów wykonawczych, które również możemy dla Państwa wykonać.
Projekt wykonawczy (opcja dodatkowa)
Projekt wykonawczy jest robiony wtedy, kiedy chcecie mieć Państwo opracowane wszystkie szczegóły i detale budynku. Są to rysunki szczegółowe poszczególnych rozwiązań projektowych (np. detal ukrytej rynny czy wykonanie tarasu na równi z posadzką parteru ), pokazane w większej skali, detale architektoniczne oraz wszelkie zestawienia (okien, stali, więźby dachowej ), których standardowo nie ma w projekcie budowlanym). Inwestor przekazując taki projekt Wykonawcy, ma większą pewność, że osoba ta będzie budowała budynek zgodnie ze ściśle określonymi rozwiązaniami. Wykonawca, na podstawie dokładnego rysunku wykonawczego, wykonuje detale zgodnie z projektem wykonawczym. Ma świadomość ,że będzie się od niego wymagało odpowiedniej jakości. Nawet jeśli wykonawca wykonał coś niezgodnie z rysunkiem wykonawczym, po weryfikacji możesz życzyć sobie , żeby przerobił dany element na swój koszt.
Projekt wnętrz
Szczegóły dotyczące projektu wnętrz omówione zostały w zakładce drugiej " Projekty wnętrz"
Nadzór autorski/Doradztwo techniczne
Nie musisz się znać na budownictwie i robotach wykończeniowych. Jeśli nie czujesz się na siłach , możemy prowadzić nadzór autorski nad Twoją budową. Znamy się na sztuce budowlanej oraz pracach wykończeniowych i chętnie pomożemy. Rozwiązujemy problemy techniczne i wykonawcze, które mogą się pojawić na budowie.Zatwierdzamy poszczególne etapy budowy i roboty. Czasem wyłapujemy błędy, które należy poprawić. Zatwierdzamy bądź nie rozwiązania zamienne proponowane przez Wykonawcę. Nasze wizyty na budowie sprawiają ,że wykonawca bardziej się stara i wykonuje prace zgodnie z przekazanym projektem.
Dokumentacja fotograficzna
Rezultatem naszej pracy jest projekt, ale również wybudowany budynek. Staramy się wspierać Inwestora przez cały proces projektowy oraz przez całą budowę. Nawet jeśli nie zlecisz nam nadzoru autorskiego, a będziesz potrzebował naszej pomocy na budowie w cenie wykonania projektu masz nasze dwie wizyty na budowie. Zawsze przed podpisaniem umowy pytamy Cię o zgodę na wykonanie zdjęć zrealizowanego budynku, które jeśli się zgodzisz wykonujemy w dogodnym dla Ciebie terminie. Zdjęcia z dopracowanych realizacji budynków mają na celu zwiększenie wiarygodność naszej firmy.